Web Jednoty Československé obce legionářské a

Sdružení válečných veteránů Moravskoslezského kraje

Vzpomínka na 66. výročí osvobození Opavy

Vzpomínkové setkání u příležitosti 66. výročí osvobození Opavy se bude konat dne 22. dubna 2011 v 10.00 hod. na nám. Osvoboditelů u památníku osvobození.

Program: 10.00 – hymna,
10.05 – projev zástupce města,
10.15 – položení kytic,
10.25 – ukončení akce.
Doprovodná akce:

V letošním roce se ve spolupráci se Slezským zemským muzeem koná 23. 4. doprovodná akce v podobě bezplatné prohlídky expozice v Památníku II. světové války v Hrabyni, a to v době běžných otevíracích hodin, tedy od 9 do 17 hod. Doprava z Opavy do památníku a zpět bude zajištěna zdarma označenými autobusy. Odjezd v 10.00 a 15.00 hod. od nádraží Opava - východ.

Hlavním lákadlem návštěvy památníku je expozice Doba zmaru a naděje, která je letos doplněna o téma Děti a válka (příběhy dětí z let 1939–1945). Centrem expozice je válečná scéna, která připomíná ostravsko-opavskou operaci a osvobození regionu severní Moravy a Slezska. Další části expozice jsou věnovány vzniku československé vojenské jednotky a její bojové cestě, životu v protektorátu, perzekuci obyvatelstva a koncentračním táborům či československému západnímu odboji.

Od loňského roku mohou návštěvníci vidět také další části expozice, a to tematický celek Oběti a vrazi, který připomíná nesmírné utrpení vězňů koncentračního tábora Mauthausen a celek Města v troskách, který připomene spojenecké bombardování strategických cílů v protektorátu.

Ve venkovním areálu na ploše vedle památníku se nachází expozice těžké bojové techniky, kde návštěvníci mohou vidět např. tank T-34, samohybné dělo SU-100, protiletadlové kanony, minomety, apod.

© svv-msk
Energetické a proteinové tyčinky pro růst svalů