Web Jednoty Československé obce legionářské a

Sdružení válečných veteránů Moravskoslezského kraje

Opava – Milostovice - Oscarsborg


Na norském ostrůvku v Oslofjordu poblíž norského města Drobak stojí pevnost Oscarsborg. Pevnost je významnou vojenskou památkou Norska.

Při útoku německé armády na Oslo byl palbou pevnostních děl a torpéd 9.4.1940  mimo jiné potopen německý těžký křižník Blücher.

Tato válečná epizoda zpomalila postup německých vojsk na hlavní město a  umožnila odchod norské vlády a krále do exilu ve Švédsku.

Dnes je ostrov Oscarsborg jedním z největších vojenských muzeií v Norsku, jeho exponáty zabírají období od 19. století prakticky po současnost.

Čtrnáct členů opavského Klubu vojenské historie a ČsOL - Moravskoslezské krajské jednoty v čele s koordinátorem akce Mariem Kiriakovem, který dlouhá léta v Norsku žil pomáhalo svým norským kolegům oživit kanony v takzvaném Kanonovém parku pobřežního dělostřelectva do stavu, ve kterém mohou být předvedeny návštěvníkům.

Úkolem opavských vojenských nadšenců bylo renovovat šest děl ráží 127 milimetrů až 150 milimetrů zbrojovek Krupp, Bofors, Rheinmetall, Miele a také Škoda. Tato děla byla původně  palubními zbraněmi torpédoborců a ponorek.
Jednalo se o zatím největší projekt KVH Opava, navíc v zahraničí. Byli jsme ubytováni přímo na pevnosti, což samo o sobě bylo pro účastníky akce zážitkem.

15.září 2012 byl úkol dle vyjádření velitele pevnosti splněn na výtečnou. Zároveň kladně hodnotil práci všech členů klubu. U některých dílů se přebírajícím zdálo až neuvěřitelné, že jsou pouze restaurované.

Fotografie

© svv-msk
Posilování a kulturistika, trénink i výživa